Chystáte se stavět? V tom případě vám jistě neunikly velké změny, ke kterým dojde v roce 2020 v důsledku zavedení unijních směrnic. Ty umožní stavbu pouze bytů a rodinných domů s téměř nulovou spotřebou. Bude mít změna legislativy reálný dopad na náklady výstavby? Podle některých developerů se ceny zvednou o 10 až 15 procent.
Tak radikální změnu evropské stavebnictví ještě nezažilo. Požadavky na zanedbatelnou energetickou spotřebu způsobí, že při výstavbě již nebude možné používat většinu technologií jako doposud. A zatímco mají nízkoenergetické stavby na českém realitním trhu minimální podíl, za pár let to bude zcela opačně.
Pasivních staveb je málo, v budoucnu to ale bude jinak
Podle odborníků z firmy stavebniny HAMAX se nyní postaví průměrně kolem tisícovky pasivních domů za rok, což je asi dvacetina z celkového počtu. Ruku v ruce s požadavky na minimální energetickou spotřebu jde také zpřísnění hygienických norem. Nedílnou součástí nově postavených domů by měly být také speciální odvětrávací systémy.
Zpřísnění logicky ovlivní náklady výstavby, a to jak v případě rodinných domů, tak bytů. To činí obavy některým společnostem, jejichž prioritou je nízká cena. Dojde-li k patnáctiprocentnímu nárůstu, pak si zájemci o byt za 2 miliony připlatí 300 tisíc, což není zanedbatelná částka.
Všechny domy nezdraží, ušetřit se dá na stavebním materiálu
K automatickému zdražení všech nově postavených budov samozřejmě nedojde. Zájemci o nové bydlení se budou snažit ušetřit. Určité řešení představují levné stavebniny, ve kterých lze zakoupit cenově dostupnější materiály.
Možností, jak se unijním směrnicím vyhnout, je výstavba před rokem 2020. Pražské stavebniny HAMAX však nezaznamenaly, že by v souvislosti se změnami lidé stavěli více než v minulých letech.